Kr. e. 607
Dániel hét időről szóló próféciája kulcsfontosságú Jehova Tanúi hitrendszerében. Ez annak megállapítására szolgál, hogy Jézus 1914-ben kezdett uralkodni, majd 1919-ben az Őrtorony szervezetet választotta egyedüli üdvösségeszközül. Az Őrtorony szerint Jeruzsálemet Kr.e. 607-ben pusztították el. Gyakorlatilag minden más forrás, beleértve az enciklopédiákat, történészeket és tudósokat, azt állítja, hogy Jeruzsálem i.e. 587-ben esett el. vagy i.e. 586.-ban.
Jeruzsálem nem esett el Kr.e. 607-ben
Az 1914-ben véget érő hét időre az Őrtorony kénytelen azt állítani, hogy Jeruzsálem i.e. 607-ben elpusztult és teljesen elhagyatott volt. Általánosan elfogadott azonban, hogy Jeruzsálemet i.e. 587-ben elpusztították. Az Őrtorony azt állítja, hogy az 587-re vonatkozó világi bizonyítékok helytelenek, mert nem értenek egyet a Biblia kronológiájával. Valójában a világi bizonyítékok nem mondanak ellent a Biblia kronológiájának, hanem a Biblia kronológiájának hibás Őrtorony értelmezésének. Ezt a dátumot gyakorlatilag minden releváns tudós és enciklopédiás cikk elfogadja, a hatalmas mennyiségű történelmi bizonyítéknak köszönhetően.
Raymond Philip Dougherty Nabonidus és Belshazzar (Yale University Press, 10. o.) már 1929-ben azt írta, hogy e királyok uralkodásának ismerete “több mint kétezer keltezett ékírásos dokumentumon alapul.”
Jeruzsálem Kr.e. 587-es alátámasztására sokféle módszer van:
-
Ptolemaiosz kánonja
-
Nabonidus-krónika
-
Harran
-
Hillah sztélé
-
Az egyiptomi kronológiával való szinkronizálás
A Dictionary of Biblical Archaeology, 274. oldal kijelenti: “A királyság időszámításunk előtti 586-os lerombolására vonatkozó régészeti bizonyítékok Jeruzsálemből, Lákisból, Tell Beit Mirsimből és más helyekről származnak.”
Részletes gazdasági-igazgatási és jogi dokumentumok tízezrei kerültek napvilágra, amelyek a babiloni királyok uralkodásának napi, havi és éves eseményeit vázolják. A babilóniaiak nagy jelentőséget tulajdonítottak az asztrológiának, és a feltárt feljegyzések ezrei pontosan igazolják a babiloni királyok uralkodásának dátumát.
20 hivatkozás elismert régész és történész portálokról
20 olyan hivatkozás, melyek nemzetközileg elismert régészeti és történészeti portálokról származnak. Olyan oldalak – mint a Múltkor, Britannica, Study.com, a Notthinghami egyetem, British Museum, CNN, WorldHistory.org. Vajon mindnyájan tévednének? Az összes szakvélemény “hitahagyottak” műve lenne?
https://mult-kor.hu/12-legendas-utkzet-amelynek-emleket-megorizte-a-biblia-20170726?pIdx=10
http://lexikon.katolikus.hu/J/Jeremi%C3%A1s.html
https://www.britannica.com/biography/Zedekiah
https://www.thehistoryville.com/nebuchadnezzar-destroyed-jerusalem/
https://military-history.fandom.com/wiki/Siege_of_Jerusalem_(587_BC)
https://www.wikiwand.com/en/Siege_of_Jerusalem_(587_BC)
https://www.biblia.work/sermons/jerusalemfell-in-587-not-586-bc/
https://study.com/academy/lesson/the-siege-of-jerusalem-fall-of-judea.html
http://jerusalem.nottingham.ac.uk/items/show/45
https://earlychurchhistory.org/military/destruction-of-jerusalem-c-586-bc-eyewitness-account/
https://www.jstor.org/stable/3136808
https://www.wikidata.org/wiki/Q1290590
https://www.britishmuseum.org/collection/object/W_1920-1213-81
https://www.biblegateway.com/passage/?search=2%20Kings%2025&version=HCSB
https://edition.cnn.com/travel/article/jerusalem-mount-zion-babylonian-conquest-evidence-intl-scli/
https://biblearchaeology.org/2hjix/3520
https://biblearchaeologyreport.com/2019/03/22/three-babylonian-inscriptions-about-the-exile/