Kik járnak jól Jehova Tanúival és kik járnak rosszul?
Sokat gondolkodtam azon az utóbbi évek során, hogy kik járnak jól és rosszul Jehova Tanúi egyházával. Személyes meggyőződésem, hogy sok ember van, aki alapvetően profitált abból, hogy megismerte őket. De miért? Milyen módon segíthet valakinek egy egyház abban, hogy kiegyensúlyozottabb, harmonikusabb életet éljen – anélkül, hogy komolyabb károkat szenvedne?
Természetesen mindenkinek más és más a személyes háttere, élettörténete – és így nincs olyan forma, amelyet mindenkire ráönthetnénk. Az alábbi tényezők azok, amik egyértelműen befolyásolják, hogy egy egyén jól járt-e a Tanúkkal vagy sem.
- Úgy érkeztél a gyülekezetbe, hogy tisztában voltál a tévtanításokkal?
- Meg vagy keresztelkedve?
- Mennyi családtagod van a közösségen belül?
- Mennyi barátod van a közösségen belül?
- Milyen az a gyülekezet, ahová érkeztél?
A családtagok száma
Abban az esetben, ha valaki nem érzi úgy, hogy „igazán hinne ebben”, csak inkább beleszületett, és szemmel láthatóan nem tesz igazán látható lépéseket a szellemi előremenetel érdekében – a saját megfigyelésem szerint – rengetegszer kiközösítés vagy elmaradás szokott lenni a történet vége.
Az ilyen Tanúk elég ritkán szoktak boldog családot alapítani az Igazságban, és arra is viszonylag ritka a példa, hogy ne történjen előbb-utóbb valamiféle szakadás a családokon belül. Korábban írtunk erről egy cikket – négy olyan családi példát mutattunk be, ahol a Tanúk szervezete iránti kötődés valamiért gyengült idővel.
Amennyiben valaki hatalmas lelkesedéssel áll az egészhez, és hitbuzgó Tanú – és sok családtagja van a valláson belül – jobban érzi magát a közösségben, mintha egyedül kellene helytállnia. Habár, érdemes lehet megjegyezni, hogy az idő előrehaladtával, a kételyek kialakulásával és a családtagok felnevelésével, esetlegesen bekövetkező kiközösítésekkel együtt általában változnak az érzelmi arányok.
A pontos státuszod
Amennyiben nem vagy megkeresztelkedve, csupán érdeklődő státuszban vagy, és tisztában vagy a tévtanításokkal, a közösség pozitív hatást fejthet ki rád. Lehetnek barátaid, élvezheted a körülötted lévő szociális hálót, és részt vehetsz számos programon – például a közös túrákon, focizásokon. Számtalan érdeklődő csupán ezt a laza kötődést létesíti az egyházukkal szemben, és ez önmagában véve pozitív társadalmi hatást jelent.
Ha meg vagy keresztelkedve és tisztában vagy a tévedésekkel, akkor abban az esetben az elkülönülés nem fog akkora problémát jelenteni, ha nincsenek a családtagjaid a szervezetben és vannak egyéb ismeretségeid is. Nemrég beszéltem valakivel, aki így különült el – abszolút nem tűnt megtörtnek az illető. Ha szinte minden ismerősöd itt van, beleértve a házastársadat is, a kiválás rendkívül nehéz lehet.
Úgy érkeztél – vagy később tudtad meg?
Úgy érkeztél a gyülekezetbe, hogy tisztában voltál minden tévedéssel, vagy később szereztél tudomást – a keresztelkedésed után? Azok, akik úgy járnak összejövetelre, hogy már az elején tudnak mindent, a tévedéseken jót nevetnek – és kiélvezik a közösség által nyújtott lehetőségeket.
Akik később ébrednek rá mindenre, azoknak sokkal problémásabb lesz az életük.
Mennyi barátod van a közösségen belül?
Általánosságban véve – minél több barátod van, annál inkább úgy fogod érezni, hogy közéjük szeretnél tartozni. Minél több világi barátod van, annál inkább észre fogod venni a közösség hibáit, hiányosságait, és annál kevésbé fogod úgy gondolni, hogy szervesen közéjük szeretnél tartozni.
Véleményem szerint – ha érdeklődőként vagy közöttük – az a legjobb, ha a gyülekezetben is szerzel barátokat és máshol is. Így lazább függést fogsz létrehozni velük a közösségüktől, és annak pozitív hatásait ugyanúgy élvezheted.
Az általad megismert gyülekezet
Amikor az ember élete első gyülekezetét megismeri, akkor hajlamos lehet azt gondolni, hogy a világon minden gyülekezet pontosan ugyanolyan. Ez alapvetően tévedés – nem minden gyülekezet egyforma, sőt, hatalmas különbségek lehetnek a taglétszám, vezetés, fiatalosság, hangulat, színesség tekintetében.
Ha jó gyülekezetbe kerültél, akkor a szervezeti közösségről alkotott benyomásod nagyon pozitív lesz a végén. Ha rosszabb gyülekezetbe kerültél, akkor ilyesmi gondolatok lehetnek benned – ez a közösség pontos összetételétől függ: „unalmas”, „nem befogadóak”, „nem értelmesek”, „semmilyenek”.
Ha újonnan érkeztél közéjük, és szeretnél közéjük járni, érdemes lehet több gyülekezetet is megismerni, mert ebből sokkal pontosabb kép tárulhat eléd.
Összefoglalás
Hogyan kell „jól használni” a Tanúk közösségét? Véleményem szerint igenis létezik olyan társadalmi réteg, amely jól jár velük. Ők azok, akik csupán lazább kötődést alakítanak ki velük szemben, és nem keresztelkednek meg – de a közösséget ugyanúgy színesítik és segítik a gyülekezet tagjait a maguk módján. Sok ilyen embert ismerek, ők tényleg profitálnak az egészből. Fontos, hogy ilyen helyzetben – amennyiben a házastársad és gyerekeid is járnak – minél hamarabb tudasd velük a szervezet tévedéseid, mielőtt immunissá válnának a kritikára.
Akiknek minden családtagjuk itt van és nincsenek megkeresztelkedve – tisztában vannak a közösségi hibákkal – azoknak vélhetően nem érdemes a Tanúk egyházán belül megkeresztelkedniük. Hidd el, hogy hosszútávon eljön majd az a pillanat, amikor a szög kibújik majd a zsákból. Fontos, hogy ne kezdj el lázadni a hitük ellen egészen addig, amíg nem állsz meg a saját lábadon. Lehetőség szerint akkor sem kellene Raymond Franz könyvét mutogatni a rokonaidnak, ha csupán elmaradsz a közösségüktől – ugyanúgy megszakíthatják veled a kapcsolatot, ha „káros hitehagyott”-nak tartanak, mint egy megkeresztelt családtaggal tennék, és a vének is ezt fogják javasolni.
Akiknek minden családtagjuk itt van – és meg vannak keresztelkedve – azok járnak vélhetően a legrosszabbul. Ez esetben mérlegelned kell, hogy szeretnél-e elkülönülni vagy inkább csak elmaradsz a gyülekezettből. Ha szereted a családtagjaid, a veszteség szinte pótolhatatlan lesz egy kiközösítés esetén. Ez esetben mindenképp meg kell próbálnod kihozni őket az Őrtorony vallási szervezetből – erről írtunk is egy cikket korábban.