Egyéb kategória

Hogyan változott az emberi életszínvonal az utóbbi 100 év során?

Jehova Tanúi azt tanítják, hogy az „utolsó napokban” élünk, és hogy az emberi életszínvonal, a bűnözés mértéke, járványok, földrengések, éhínség rosszabb, mint valaha. Alapos statisztikai elemzések pont ezen állítás ellenkezőjére utalnak. Ezek a körülmények 1914 óta nem romlottak, és a legtöbb szempontból jelentősen javultak, és az Őrtorony pontatlan és félrevezető információk bemutatásához folyamodik az ellenkező állításainak alátámasztására.

A történelem talán legjobb korszakában élsz

Az emberek sokszor szeretik mondani, hogy „bezzeg régen minden jobb volt”. Ez sok tekintetben talán igaz – a statisztikák, számadatok, történelmi tények mégis azt mutatják, hogy a történelem talán legjobb időszakába csöppentél bele. Röviden – csupán néhány szempont alapján a tényeket bemutatva:

  • A védőoltásoknak köszönhetően szinte semekkora kockázatot nem jelentenek ránk nézve olyan betegségek, melyek a születő gyerekeket régen megtizedelték
  • A szülés kockázata sokkal alacsonyabb, mint régen
  • A járványokkal szembeni felkészültségünk sokkal magasabb szintű
  • A rabszolgaság intézménye szinte megszűnt világszerte, jogegyenlőség uralkodik
  • Sokkal magasabb a várható élettartam mint a történelem bármely korábbi szakaszában
  • A természeti katasztrófák a fejlett infrastruktúrának köszönhetően könnyebben elháríthatóak
  • A modern technológia lehetővé teszi az olyan luxus elemek használatát, mint a tiszta ivóvíz, internethasználat, hűtőszekrény használata

A védőoltások rengeteg mindentől megvédenek minket

A védőoltásoknak köszönhetően számtalan betegséggel szemben szinte teljes mértékű védettséget élvezünk már gyerekkorunktól kezdve – ennek köszönhetően súlyos gyermekbetegségek ma már szinte semekkora kockázatot nem jelentenek az újszülöttekre nézve.

„A kötelező oltások közé tartozik a BCG, a tuberkulózis elleni védőoltás, amely életünk legelső oltása, még újszülöttkorban kapjuk. 3-4-5 hónapos korban DPT (diftéria, tetanusz, pertussis, azaz torokgyík, szamárköhögés), és a járványos gyermekbénulás elleni oltások, majd 15 hónapos korban az MMR, azaz a morbilli-mumpsz-rubeola (morbilli: kanyaró) oltások következnek. Három és hat éves korban ismét DTP és járványos gyermekbénulás elleni, majd 11 éves korban diftéria-tetanusz és kanyaró újraoltás kerül sorra. Ez évtől a kötelező védőoltások közé tartozik – a csecsemőkorban adandó – a Haemophilus influenza baktérium elleni oltás. Ez a kórokozó agyhártyagyulladást és a gégefedő gyulladását okozza” – írja a hazipatika.com.

A gyermekbénulást például sokan ismerik a nagyszüleink korából. Schirilla György híres magyar úszó például ennek köszönhetően bénult meg gyerekkorában. Még a saját nagyszüleim körében is volt példa két gyermekkori halálesetre anyai ágon – ennek köszönhetően voltak 10-en testvérek, a szüleik azért vállaltak többet – saját elmondásuk szerint – hogy maradjon több, aki megéri a felnőttkort.

Ha nem lenne modern egészségügyi ellátás és ennek köszönhetően védőoltások, akkor olyan betegségek tizedelnék meg a gyermekeinket, amelyek ma már szinte semekkora veszélyt nem jelentenek azokra nézve.

A járványok ellen sokkal felkészültebbek vagyunk

A COVID19, mely 2020 óta sújtja az emberiséget, valójában a világtörténelem során előforduló járványos megbetegedések között egy sokadrangú járvány volt sok másikhoz képest, ha a halálesetek számát nézzük. Pár példa erre az állításra vonatkozóan:

i.sz. 310 és 312 között a pestis az emberek 99%-át megölte Kína északnyugati tartományaiban (forrás: itt)

1346 és 1720 között Európát átlagosan 6 évente sújtotta pestis, amely gyakran a lakosság több mint 30%-át érintette (forrás: itt)

Az 1800-as években öt kolerajárvány több mint 40 millió ember halálát okozta, egyes becslések szerint akár 100 millió ember halt meg (forrás: itt és itt)

Minden idők egyik legvégzetesebb járványa a fekete (bubópestis) volt, amely 1347 és 1351 között több tízmillió ember halálát okozta (forrás: itt)

Az olyan egyszerű dolog, mint a szappannal való kézmosás, csak azután vált gyakorlattá, hogy a kórokozók létezése általánosan elfogadottá vált az 1850-es években

Az átlagéletkor megnövekedése

Az emberi élet átlagos hossza nagyjából megkétszereződött az elmúlt 200 év során. Ennek a növekedésnek nagy része az elmúlt 100 évben ment végbe (kép forrása: ourworldindata.org)

Várható élettartam

Jézustól korától 1600 év kellett ahhoz, hogy a népesség megduplázódjon, 250 millióról 500 millióra. Mégis az elmúlt 200 évben négyszeresére nőtt ez a szám. Ebben a gyors népességnövekedésben kiemelkedő szerepet játszik a várható élettartam növekedése.

Háborúk

Az Őrtorony Társulat rendszeresen azt tanítja, hogy az 1914-es háború volt az első világháború – soha nem volt a történelemben az előtt egy olyan háború, amely ennyi halálesetet követelt volna. Ez az állítás egész egyszerűen hamis – a történelem során voltak olyan harci konfliktusok, amelyek több emberéletet követeltek. (egy teljes listát olvashattok a történelem legnagyobb háborúiról ITT)

Taiping lázadás | 1850 – 1864 | 20-30 millió halott

A Qing-dinasztia hódítása | 1618 – 1683 | 25 millió halott

A második kínai-japán háború | 1937 – 1945 | 29 millió halott

Az I. világháborúban a katona- és polgári áldozatok általánosan elfogadott együttes száma kb. 20-21 millió fő (forrás: itt és itt). Mint láthatjuk, a világtörténelem során voltak ennél több áldozatot követelő konfliktusok is.

Törvénytelenség és emberi egyenlőtlenség

Bűnözés mindig is volt és mindig is lesz. Nem elkerülhető – valójában, a világtörténelem minden korában voltak tolvajok és rablók, akik jogtalanul akartak haszonhoz jutni. Alapvetően mégis az a tendencia, hogy az emberi jogegyenlőség sokkal inkább megvalósul, mint a korábbi évszázadok során bármikor. Az egy általános tévedés, hogy rabszolga jellegű intézmények csupán az ókorban voltak – egészen a kora újkorig kinyúlik ennek történelme bizonyos országokban. Néhány példa a rabszolgaság intézményére – időrendi, kronológiai rendszer szerint:

Ókori hellász – a poliszokban rabszolgák szolgálták a tehetős családokat | Kr. 1. évezred | forrás

Az Oszmán Birodalom rabszolgaság intézménye | 15. századtól – 1924-ig | forrás

Az újkorban az európaiak gyarmatain nőtt meg a rabszolgamunka jelentősége | 15. század – 19. század | forrás

Oroszországban 1860-ban a 60 milliós lakosságból kb. 21 millió rabszolga volt | 1860 | forrás

Amerikában az ország 32 millió lakosából 4 millió élt rabszolgasorban Délen | 1860 | forrás

Franciaországban 1848-ban szűnt meg a rabszolgaság intézménye | 1848 | forrás

A keresztényeket Jézus halála után 300 évig etették oroszlánokkal. Az időnkénti focilázadásokat aligha tudja valaki összehasonlítani a római gladiátorjátékokkal, ahol az embereket halálra kényszerítették.

Az utóbbi évszázadok során szinte minden országban jelentős előrelépés történt a nők jogainak növelése és a nők elleni erőszak csökkentése terén.

A szülés kockázata sokkal alacsonyabb mint régen

Manapság sokkal alacsonyabb a szülés kockázata mint régen. Az alábbi diagram szemléltetése szerint a 100.000 születésre vonatkozó halálesetek száma drasztikusan lecsökkent a 2000-es évek elejére.

 

Kép forrása: https://ourworldindata.org/maternal-mortality

A járványokkal szembeni felkészültségünk sokkal magasabb szintű

A COVID19 korántsem tartozik a világ legveszélyesebb járványai közé – könnyen terjedő vírus, viszont semmiképpen nem okoz olyan pusztító hatást, mint a pestisjárványok, melyek sok évszázadon keresztül tizedelték Európát.

A modern egészségügy sokkal felkészültebb lenne hasonló vírusokkal szembeni küzdelemre, köszönhetően a telekommunikáció meglétének, modern technológiai eszközöknek és magas fokú higéniának.

Egy kis luxus

A mai modern életvitelünk természetes részét képezik az olyan eszközök, mint a laptop, okostelefon, számítógép, villany, valamint természetes ivóvíz. Ha az 1960-as évek előtt éltél volna Magyarországon, még hűtőszekrényed sem lett volna – ezt ugyanis a fridzsiderszocializmus idején vezették be.

Az egyik legismertebb motivációs szerző gondolata

Napoleon Hill Mesterkulcs a Gazdagsághoz című művében az első oldalakon egy olyan gondolatot mondott, amely megfogott – és amely úgy gondolom, hogy ide tartozik valamilyen szinten.

“A kényelem, a luxus, a lehetőségek mind elérhetővé váltak a legalacsonyabb származású emberek számára is. Mindez egy szilárd alapnak – a bimbózó, új demokráciát felépítő alapkőnek volt köszönhető… számos olyan periódus volt a történelemben, amikor a civilizáció ragyogó lehetőségeket rejtett, ezek mégis csupán az emberek viszonylag kis részéhez jutottak el…. a régmúlt és a jelen közti különbség, melyet az újvilág tagjai között élvezethünk közti különbdég abból a tényből fakad, hogy míg a múltbéli emberek az uralodók elnyomásában éltek, akik között rengeteg zsarnok volt, mi olyan életszínvonalon élünk, ami még az akkori királyok számára is ismeretlen volt…. önök is láthatják, ha megnézik, hogy a mai amerikaiak, még a legalacsonyabb származásúak is mennyi előnyt élvezhetnek. Ingyenes oktatás, ingyenes szórakozás, rádió, autó, repülőgép, ingyenes úthálózat, fejlett kommuniáciiós eszközök, vallásszabadság és még ezernyi más lehetőség, ami a múlt emberei számára elérhetetlen volt, a mai Amerikában pedig mindenki közös tulajdonát képezi. Ez a különbség alapvetően az indítékok és célok megváltozásának köszönhető és az Európában meg a világ más részein ismeretlen amerikai életmód gyakorlati életmód előrelépései tették lehetővé.”

Szerinted hogy lehet, hogy az egyik legismertebb amerikai író olyan gondolatot fogalmazott meg az egyik művében, ami homlokegyenest ellentmond Jehova Tanúi hitnézeteinek? Hitehagyott volt – a Sátán egyik szóvivője, vagy csupán azt mondta, ami alapvetően jellemzi az emberi jogok, oktatás, lehetőségek alakulását az évszázadok során?

Tényleg a legrosszabb időben élsz?

Tényleg úgy gondolod, hogy a történelem „legnyomorúságosabb” korában élsz, amikor elviselhetetlen állapotok uralkodnak? Ha akár csak 100-200 évvel ez előtt éltél volna, akkor

  • a családodat megtizedelték volna a gyermekbénulási betegségek
  • könnyen lehet, hogy rabszolgasorban éltél volna
  • a várható élettartamod nagyjából fele lett volna a mostaninak
  • nem lett volna tiszta, higénikus ivóvíz, vagy szakszerű klinikai ellátás
  • soha nem lett volna alkalmad arra, hogy mobiltelefonon vagy e-mailben tartsd a kapcsolatot távolabb élő rokonaiddal

Ma viszont tovább élhetsz, mint a Föld leggazdagabb királya 2000 évvel ez előtt, ha beteg vagy, akkor nagyon jó eséllyel kapsz szakszerű kezelést, és a távoli rokonaiddal bármelyik este tudsz kényelmesen beszélni akár a kontinens másik végéből, attól pedig nem kell tartanod, hogy a feleséged belehal a következő szülésébe. Te biztos, hogy cserélnél a Föld leggazdagabb, 2000 évvel ezelőtt élt királyával?

Szóljon hozzá

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.