Mit veszíthetsz, ha elhagyod Jehova Tanúi egyházát?
Sokat gondolkodtam azon az utóbbi időben, hogy vajon mit veszíthet egy átlag ember, ha elhagyja Jehova Tanúi egyházát és vallási szervezetét? Mindenkinek a története és háttere picit más és más – és némileg eltérő hatást válthat ki egy-egy személyből a távozás. Megítélésem szerint egy személy szervezetben bent lévő családtagjainak száma, a gyülekezeten belüli és kívüli kapcsolatok aránya, az egyén mentális egészsége, az egyén való életben elért sikerei, a történtekre való felkészültség egyértelműen befolyásolja az esetleges elkülönülés vagy kiközösítés hatását.
Kiket fogsz elveszíteni, ha elhagyod a közösséget és elkülönülsz?
Az utóbbi időben rengeteget gondolkodtam azon, hogy vajon mit veszíthet egy egyén, ha elkülönül az egyházuktól, vagy ha kiközösítik őt a gyülekezetből? Ez elsősorban attól függ, hogy mennyire erős családi és baráti kapcsolatok kötik oda.
Abban az esetben, ha szinte minden családtagod az egyházközösség tagja, a Téged ért kár szinte pótolhatatlan lesz. Abban az esetben, ha csupán 1-2 családtagod van a közösségben – mondjuk egy unokatestvéred, esetleg a nővéred, de rajtuk kívül senki más, a kilépés jó eséllyel nem fog annyira erős személyi torzulást kiváltani belőled, ha kellőképpen felkészülsz a kiválásra.
Én, amikor az elkülönülés mellett döntöttem, alaposan mérlegeltem, hogy pontosan kik azok az emberek, akik olyan szintű kötődést váltanak ki belőlem, hogy szinte nem tudnám őket pótolni. Hány olyan barátod van a gyülekezetben, akik pótolhatatlanok számodra? Összpontosíts!
Amikor én vettem sorra ezeket a személyeket, akkor igazából két olyan embert tudtam felsorolni, akinek az elvesztése tényleg fájdalmat jelentene számomra. A Tanúk gyülekezeteiben – legalábbis a többségükben – régóta nem az az idilli szeretet uralkodik, amiről az Őrtorony kiadványok mesélnek. A hangulat nyomott, sokan nem is járnak személyesen, csupán Zoomon jelentkeznek be (annak ellenére, hogy régóta lenne lehetőség a személyes részvételre is).
Persze, a közösség, és az az által nyújtott értékek sokat jelenthetnek egy egyén számára. Vannak barátok, jó emlékek, amelyekre az ember szívesen emlékszik vissza – viszont, ha elkezdesz picit szocializálódni máshol, vagy a múltban volt ilyesmiben részed, akkor meg fogod tapasztalni, hogy ugyanezt a feelinget meg lehet találni máshol is. Egy sportklub, egy Crossfit GYM, egy társasjáték kör vagy különféle üzleti találkozók – ugyanúgy emberek közösségéből áll, melyek rotálódnak, emberek jönnek-mennek. Ha nem jársz közéjük egy időn keresztül, akkor ezek a kapcsolatok egy idő után elhalványodnak majd, pontosan ugyanúgy, mint a korábbi általános iskolás, gimnáziumi osztálytársaid, barátaid nagy része, az egyetemi csoporttársaid vagy a korábbi munkahelyeden kialakult emberi kapcsolataid.
A pszichológusok álláspontja szerint a legközelebbi rokoni kapcsolatok azok, amelyek igazán pótolhatatlanok egy egyén számára – különösen a gyerek-szülő kapcsolat, általában kevésbé fájó egy testvéri, és sokkal kevésbé fájó lehet egy unokatestvéri kapcsolat felbomlása.
Mindennek csupán egyetlen lényegi mondanivalója van: a veszteség, melyet érezni fogsz a közösség elveszítésekor, pár éves távlatból az esetek nagy részében sokkal kevésbé fájó, mint elsőre gondolnád. Az emberi élet ilyen. Az emberek jönnek mennek – közösségeket ismersz meg és távozol – emberi kapcsolatok alakulnak ki és kopnak el. Pontosan ugyanezen mentél végig életed minden egyes szakaszán, akár megismert testvéri / tanú kapcsolatokat is szemlélve. Hány testvérrel voltál túrázni? És hány olyan van, akivel sok éve nem beszéltél? Ha kilépsz az egyházukból, és elkezdesz különféle egyéb közösségekbe integrálódni, akkor meg fogsz lepődni azon, hogy a legtöbb régi testvér mennyire el fog halványulni az emlékeidben.
Gyülekezetenként szemlélve – mindenkinek van 1-2 közeli jó barátja, bizalmasa, esetleg rokonai kapcsolatai, de ezeken kívül a legtöbb ember elveszítése hosszú távon nem fog akkora traumát okozni, mint gondolnád. Nekem két olyan ismerősöm van, akik nagyon közeli jó barátaim, és a szüleim nem Tanúk. Ennek köszönhetően a távozás – ebben az esetben – vélhetően nem annyira felemésztő hosszútávon.
Mik azok az egyéb tényezők, amelyek befolyásolják a kiváláskor megélt fájdalmat?
Alapvetően leszögezném, hogy nem vagyok szakképzett pszichológus, viszont rengeteg pszichológiával kapcsolatos könyvet olvastam az utóbbi évek során. Ennek megfelelően, és saját tapasztalataim / megfigyeléseim alapján próbálom meg leírni, hogy mik azok a tényezők, amelyek befolyásolják a kiválás nehézségét / traumatikusságát.
A megkeresztelt családtagok száma. Abban az esetben, ha az egész családod meg van keresztelkedve, és tőzsgyökeres Tanúk vagytok, sokkal fájdalmasabb lesz a kiválás. Ha az egész rokonságod csupán pár tagja, és azok sem a szüleid, akkor jó eséllyel kevésbé lesz fájó.
A gyülekezeten kívüli baráti kapcsolatok száma. Ha nagyon mereven elzárkóztál a világi kollégáidtól, szomszédaidtól, osztálytársaidtól, egyéb ismerőseidtől való együttléttől, akkor a távozás szintén nehezebb lesz a szocializáltság hiánya miatt.
A mentális egészséged és stabilitásod. Abban az esetben, ha mentálisan erős egyén vagy, és stabil egészségi állapotnak örvendesz, vélhetően jobban el fogod tudni viselni a hirtelen ért veszteségeket.
A történtekre való felkészültség. Abban az esetben, ha úgy távozol a Tanúk egyházából, hogy tisztában vagy azzal, hogy mi fog történni, és emelt fővel teheted meg mindezt – ráadásul úgy, hogy mindent megtettél előtte annak érdekében, hogy a veszteség minél kisebb legyen – kevésbé lesz elviselhetetlen az érzés.
Mit tehetsz annak érdekében, hogy minél kevésbé legyen fájó a kiválás?
Az összes lehetséges veszteséget nem lehet elkerülni, viszont maximális mértékben lehet csökkenteni, ha odafigyelsz, és megpróbálod tudatosan alakítani a körülötted folyó eseményeket. Lássuk, hogyan!
Próbáld meg elhalványítani a gyülekezetben lévő barátságaidat. Talán nem is hinnéd, hogy mennyire sok baráti kapcsolat halványult el, vagy vált gyengébbé a COVID19 idején, mikor kizárólag Zoomon találkozhattak egymással a testvérek. Nem azt tanácsoljuk, hogy legyél kifejezetten ellenséges bárkivel is – egyszerűen próbálj meg kevesebb időt tölteni a régi barátaiddal. Ezek a kapcsolatok idővel pontosan ugyanúgy el fognak kopni, mint bármilyen más emberi kapcsolat.
Alakíts ki új baráti kört! Ahelyett, hogy a régi ismerőseiddel töltenél időt, próbálj meg minél többet új emberekkel lenni. Néhány tipp:
- Járj el társasjátékozni valahová
- Ismerj meg szakmai köröket
- Vegyél részt üzleti konferenciákon
- Légy aktív önkéntes szervezetekben (nonprofit szervezetek, emberi jogok, fiatalok, környezetvédelem, állati jólét, művészet és kultúra, oktatás)
- Látogass el művelődési intézményekbe
- Járj el Crossfitt edzésre, vagy amatős sportcsapattal mozogni
- Kezdj el táncolni járni, tanulni
- Járj el sportkihívásokra (ultrabalaton futás, stb…)
- Járj el MLM partykra, akár csatlakozz egy céghez, nagyon sok jó közösség van (Forever, Oriframe, Avon, stb…)
- Kezd el látogatni kultúrális köröket (múzeumi közösségek, stb…)
- Látogass el a városi borklubbok egyikébe
- Csatlakozz kórusközösséghez
- Csatlakozz irodalmi közösségekhez
- Látogass el egy humorestre
- Fizess be pár barátoddal egy busztúrára
- Járj kultúrális rendezvényekre (könyvfesztiválok, művészeti kiállítások, felolvasások, stb…)
- Ismerj meg hobbiköröket (gasztronómia, kertészet, biciklisek, kutyások, fotósok, hegymászók, golfozók, kötők, túrázók, stb…)
- Járj el sétálni a parkba a kutyáddal és szólíts meg idegeneket
- Csatlakozz nyelvtanuló körökhöz (bármilyen tanulókör lehet)
- Vállalj részmunkaidős állást (persze, nem az úttörőszolgálat miatt)
- Légy aktív filmes fórumokon
- Vegyél részt helyi zenei koncerteken
- Tanulj meg új dolgokat járj tanfolyamokra (pl. PR írás, hangszerek, műkörmösség, fashion, divat, stb…)
- Használd a közösségi médiát ismerkedése -> lépj be Facebook csoportokba, keress “sorstársakat”
- Vidd el a gyerekeidet játszótérre, beszélgess más szülőkkel
- Menj el egy baptista közösségbe
A több, mint 20 lehetőség közül akár 4-5-öt opcionálisan kihasználva rendkívül jó szociális életetet teremthetsz magadnak. Lehet, hogy nem akarsz kórustag lenni, nincsenek gyerekeid, nem érdekel a szépirodalom és nem szereted a koncerteket – de talán szeretnél nyelveket tanulni, imádsz könyveket olvasni, szeretnél szakmailag fejlődni, sportos vagy és szeretsz önkénteskedni, jót tenni másokért. Kezdd el elhanyagolni a Tanú kapcsolataidat, és a következő fél évben maximálisan összpontosíts arra, hogy új kapcsolatokat alakíts ki. A Facebook és a Google keresője maximálisan segíthet abban, hogy ezeket a köröket megtaláld, csak keresgélned kell. Mint látod, nem csupán erkölcstelen kikapcsolódási lehetőségek léteznek.
Én például csatlakoztam nyelvtanuló körökhöz, elkezdtem szakmai konferenciákat és köröket látogatni, kondizni, egy helyi gasztrokörhöz csatlakoztam és ellátogattam a baptista közösségbe. Sokkal szociálisabb életem lett, mint korábban. Amikor valakivel beszélgetni szeretnél, mosolyogj rá és létesíts vele szemkontaktust! A világiakra pedig próbálj meg pozitívan tekinteni. Meg fogsz lepődni azon, hogy fél év múlva mennyire másként fogod látni a világot és mennyire át fog rendeződni körülötted minden. Ahogy azon is, hogy rengeteg “álbarátságod” megszűnése nem fog érdekelni már akkor sem. A tapasztalatok szerint, ha valaki felkészülten távozik, lép ki, sokkal kisebb értékű törés éri az illetőt.
Menj el egy pszichológushoz. Amikor a kiválás, elkülönülés megtörténik, érdemes lehet egy viszonylag rövid, 10 alkalmas konzultáción részt venni egy pszichológussal, aki segít feldolgozni az érzelmi hullámzást. A szakemberrel érdemes már az elkülönülés előtt elkezdeni a terápiát.
Próbáld meg a legtöbb közeli rokonodat kihozni az Őrtorony vallási szervezetéből! Hidd el, hogy Jehova Tanúi egyháza nem az igaz vallást képviseli. Az összes dátumra vonatkozó próféciájuk hamis volt, számos doktrinális kérdésben tévednek – ahogy ez sok más egyházra is igaz. A Máté 24:14-et csupán részben ők teljesítik be, számtalan másik egyház ugyanúgy hirdeti Isten Szavát, Krisztus második eljövetelét ráadásul a házról házra végzett munka nem is az elsődleges módja volt a tanúskodásnak az ókori kereszténység körében.
Hibák ide vagy oda – azok mindenhol vannak – egyvalamiben az Őrtorony különbözik az összes többi vallástól: gátlástalanul rúg szét emberi és családi kapcsolatokat, és teszi ezt olyan agresszivitással, gátlástalansággal, másokat bírálgatva, amely szinte egyetlen másik modern egyházra sem jellemző. Ne hagyd, hogy a fejedre nőjön és tönkretegyen egy vallási szervezet! Jogod van a családtagjaid szeretetéhez. Korábban írtunk egy részletes útmutatót, amely bemutatja, hogy hogyan kell kihozni a családtagjaidat az Őrtorony Társulat béklyói alól.