Egyéb kategória

Szükséges-e Istennek, hogy szervezettel rendelkezzen?

Nagyon sokszor merült fel bennem aktív Tanú koromban, hogy vajon Istennek van-e egyáltalán szüksége szervezetre, valamint, hogy az alapján ítél-e meg valakit, hogy egy adott vallási közösséghez tartozik, vagy egyáltalán bármelyikhez. Hiszen, a pályafutásom során rengeteget más vallású emberrel találkoztam.

Elöljáróban – a cikk fő gondolatai, pontonként összefoglalva:

  • Jehova az emberi történelem nagy részében nem rendelkezett elkülönített szervezettel
  • Isten sokszor közvetlenül foglalkozott egyénekkel
  • A „szervezet” vagy „vezetőtestület” szó nem szerepel a Bibliában
  • Egy szervezethez való tartozás nem volt olyan fontos, mint a „Krisztushoz való tartozás”
  • A korai keresztényeket nem egy szervezet irányította, hanem Jézus szavai

Jehova az emberi történelem nagy részében nem használt szervezetet és közvetlenül foglalkozott csoportokkal, egyénekkel

Az Őrtorony Társulat azt tanítja, hogy Isten mindig egyetlen szervezeten keresztül működött. Az Örökké Élhetsz A Paradicsomban című könyvben az alábbi idézet olvasható:

„A Bibliából kitűnik, hogy Jehova mindig is szervezetten vezette szolgáit”

A Biblia története azt mutatja, hogy ez nem így van. A Biblia történetének nagy részében egyetlen szervezet sem kapcsolódik Jehovához. Máskor túlnyomórészt egyéneken keresztül működött, vagy egyszerre több csoporttal is foglalkozott.

Eredetileg Isten közvetlenül Ádámmal és Évával foglalkozott. Továbbra is közvetlenül foglalkozott Ábellel, és közvetlenül az igazságtalan emberrel, Káinnal is. (Gen 4:15) A következő 2000 évben nem esik szó Isten semmilyen szervezetéről vagy beavatkozásáról, kivéve, amikor Isten két személlyel foglalkozott; Énok és Noé.

Az özönvíz után Jehova továbbra is egyénekkel foglalkozott, nem pedig szervezetekkel. Ezzel párhuzamosan külön foglalkozott olyan személyekkel, mint Lót és Ábrahám.

Csak egy időszak van, amely alatt azt lehet állítani, hogy Isten foglalkozott egy szervezettel. Ez csak 2500 évvel az emberiség létrejötte után történt, amikor Mózes alatt megalakult Izrael nemzete. Még akkor is, amikor ezzel a csoporttal foglalkozott, továbbra is foglalkozott egyénekkel és más csoportokkal.

Izrael nemzetének idejében Jehova olyan személyekkel foglalkozott, akik nem voltak kapcsolatban az izraelitákkal. Például ebben az időben Jehova közvetlenül kapcsolatba került Jóbbal, aki „a feddhetetlen és egyenes ember, aki féli az Istent és elfordult a rossztól a legnagyobb keletiek közül” (Jób 1:1–3).

Sok évtized után Jehova királyt alapított Izraelben. Ez nem akarat volt, hanem azért, mert ragaszkodtak ahhoz, hogy látható királyt követeljenek meg. Az emberi vezető utáni vágyat Jehova elutasításának tekintették, aki kijelentette:

“… én vagyok az, akit megtagadtak attól, hogy király legyek felettük.” 1Sámuel 8:7.

Izrael története során Isten nem csak a királlyal foglalkozott. Valójában Saul, a legelső király megkísérelte megölni Dávidot, ezért Dávid a hitehagyott filiszteai földre menekült Ákishoz, Gát királyához, akit mindig Jehova védelmezett. Jehova a lévitákon, a papokon és a különféle stációjú bibliaírókon keresztül is működött.

Rendszeresen felállított független prófétákat, hogy megbüntesse tévedő királyi képviselőjét. Általában ezeket az egyes prófétákat Jehova küldte, hogy elítéljék az izraelitákat. Amit nem lehet figyelmen kívül hagyni, az az, hogy Izrael az első vezetőtől kezdve és történelmének nagy részében Jehova hitehagyott elutasítója volt (akárcsak a mai Őrtorony).

Jeruzsálem eleste után rövid ideig Isten továbbra is közvetlenül foglalkozott az egyénekkel, például Dániellel. Babilonból való szabadulás után Isten Ezsdrással és Nehémiással volt, és részt vett a templom újjáépítésében. Ezután egy 500 éves időszak következett, anélkül, hogy Jézus idejéig semmiféle feljegyzés nincs Isten beavatkozásáról, és nem volt bizonyíték arra, hogy Isten aktívan foglalkozott volna ezen a látható szervezeten keresztül.

Amikor Jézus megérkezett, a papság még mindig Isten képviselője volt. A zsidókat Isten nemzetének tekintették, amíg a templomot i.sz. 70-ben le nem rombolták. Jézus és tanítványai azonban felálltak a szervezet ellen, és nyilvánosan elítélték a papokat, tulajdonképpen egy második rivális szervezetet hoztak létre a még mindig Istent képviselő szervezettel.

Míg ez a második csoport Jézust követte, a Biblia azt mutatja, hogy voltak olyan személyek, akik nem kötődtek Jézus követőihez, akiknek imádatát szintén elfogadhatónak tartották.

“János így szólt hozzá: “38Ekkor János szólalt meg: „Mester, láttunk valakit, aki ördögöt űzött a nevedben. Megtiltottuk neki, mert nem tartozik közénk.” Jézus így válaszolt: „Ne tiltsátok meg neki! Aki a nevemben csodát tesz, nem fog egykönnyen szidalmazni. Aki nincs ellenünk, az velünk van. Ha csak egy pohár vizet ad is nektek valaki inni azért, mert Krisztuséi vagytok, bizony mondom nektek, megkapja érte a jutalmat. Ha viszont valaki megbotránkoztat egyet is e kicsik közül, akik hisznek, jobb volna neki, ha malomkövet kötnének a nyakára és a tengerbe vetnék. Ha kezed megbotránkoztat, vágd le. Jobb csonkán bemenned az életre, mint két kézzel a kárhozatra jutni, az olthatatlan tűzre. Ha lábad megbotránkoztat, vágd le. Jobb sántán bemenned az életre, mint két lábbal a kárhozat olthatatlan tüzére kerülni. Ha szemed megbotránkoztat, vájd ki. Jobb félszemmel bemenned az Isten országába, mint két szemmel a kárhozatra jutni, ahol a férgük nem pusztul el, és a tüzük nem alszik ki. ” Márk 9:38-42

Itt Jézus megmutatja, hogy egy személy tartozhat hozzá anélkül, hogy követné az apostolok csoportját. Egy szervezethez való tartozás nem volt olyan fontos, mint a „Krisztushoz való tartozás”.

Jézus halála után tanítványai aktívan felléptek Izrael nemzete és a főpap ellen, noha még mindig Isten földi képviselőjének tekintették őket. Az ApCsel 5:27-29 egy ilyen alkalmat ír le:

„Bevitték, és a nagytanács elé állították őket, a főpap pedig elkezdte kihallgatásukat: „Szigorúan megtiltottuk nektek, hogy tanítsatok annak nevében, és íme, betöltitek az egész Jeruzsálemet tanításotokkal, és ránk akarjátok hárítani annak az embernek a vérét.” Péter és az apostolok így válaszoltak: „Istennek kell inkább engedelmeskednünk, mint az embereknek. “

Ez idő alatt a korai kereszténység laza szerkezetű volt, ellentétben a mai Őrtorony szervezettel.

A „szervezet” vagy „vezetőtestület” szó nem szerepel a Bibliában

A „szervezet” vagy „vezetőtestület” szó semmilyen helyen nem szerepel a Bibliában. Ebből erőteljesen arra következtethetünk, hogy ezek puszta emberi kreálmányok, melyhez Jehova nem adja kifejezetten a nevét.

Egy szervezethez való tartozás nem olyan fontos, mint a Krisztushoz való tartozás

A világon több, mint 20.000 vallási szervezet létezik, és szinte mindegyik egyedülállónak tartja magát valamilyen formában a saját státuszában.

A Tanúk között rengeteg becsületes szolga van – de nagyon sokszor megfigyelhetőek tisztességtelen cselekedetek. Rengeteg olyan vén van, akik feketén dolgoznak, vagy másokat feketén dolgoztatnak – az adócsalás nem csupán bűncselekmény, hanem bibliai bűn is. A körzetfelvigyázók között van olyan ember, akinek a tekintete, megszólalása is kemény arroganciát tükröz vissza, az egyik felvigyázó ismerősöm „zseb Mussolini”-nek nevezte őt és a személyiségét a körzetből való távozása után. Ismerek olyan testvért, akinek a gyerekei szinte csak akkor jönnek el az összejövetelekre, ha a szüleik is jelen vannak, ezt pedig számtalan példa támasztja alá (és több családnál is figyelhető meg ilyesmi). Velük mi lesz? Megmentésben részesülnek majd? Mert jó helyre születtek jókor – maguktól soha nem csinálnák – míg ugyanazzal az értékrenddel bíró osztálytársuk elpusztul majd Armageddonkor mert nem csatlakozott a Tanúk egyházához?

Ezzel szemben – rengeteg olyan embert lehet találni a való életben, aki rendkívül becsületesen állnak a mindennapi teendőikhez, az adózáshoz, kedvesek, jóakaró és segítőkész személyiséggel rendelkeznek. Ők kevesebbet érnek Jehova szemében és mind elpusztulnak majd?

A korai keresztényeket nem egy szervezet irányította, hanem Jézus szavai és a Szentlélek vezetése.

„Még sok mindent kellene mondanom nektek, de most nem tudjátok elviselni: amikor azonban eljön ő, az igazság Lelke, elvezet titeket a teljes igazságra; mert nem önmagától szól, hanem azokat mondja, amiket hall, és az eljövendő dolgokat is kijelenti nektek. ” János 16:12-13

A János 4 egy vitát tartalmaz Jézus és egy szamaritánus nő között. A szamaritánusok és a zsidók, mindketten Ábrahám leszármazottai, eltérő véleményt alkottak arról, hogy kik képviselték Isten szervezetét. Jézus ezt mondta: „Eljön az óra, amikor sem ezen a hegyen, sem Jeruzsálemben nem imádjátok az Atyát. … Mindazonáltal eljön az óra, és most van, amikor az igaz imádók lélekkel és igazsággal imádják az Atyát, mert az Atya valóban ilyeneket keres, hogy imádják őt.” Az igazi imádat lelki, nem a testi szervezetekről szól.

Jézus megígérte, hogy irányítani fogja követőit, függetlenül attól, hogy milyen kevesen gyűlnek össze.

“Azt is mondom nektek: Ha ketten közületek valamiben egyetértenek a földön, és úgy kérik, megkapják mennyei Atyámtól. Ahol ugyanis ketten vagy hárman összegyűlnek a nevemben, ott vagyok közöttük.” Máté 18:20

Jézus követői a Szentlélek vezetése alatt végezték munkájukat.

“jelek és csodák erejével, a Lélek ereje által: úgyhogy Jeruzsálemtől kezdve egészen Illíriáig mindenfelé hirdettem a Krisztus evangéliumát.” Róma 15:19

Az ApCsel 2:1-4 leírja, hogy a Szentlélek 120 tanítványon keresztül beszél igazat, és az ApCsel 4:31 mondja;

“Amíg így imádkoztak, megremegett a hely, ahol összegyűltek. Mindnyájukat eltöltötte a Szentlélek, és bátran hirdették az Isten szavát.”

A keresztény gyülekezetek házakban találkoztak hasonló gondolkodású emberekkel, akik Krisztust imádták. Pál elmagyarázta, hogy ennek célja, hogy „építsük” egymást (1Korinthus 14:5). A Szentlélek érett idősebb férfiakat jelölt ki felvigyázónak (ApCsel 20), míg az idősebb nők a jó tanítói voltak (Titusz 2:3, 4).

A gyülekezetek megalakulása rendet jelez, de nem jelenti a különlegesen irányított vezetők elit csoportját, amely megkérdőjelezhetetlen engedelmességet követelhetne.

Egy szervezet vagy vállalat hasznos lehet a rend fenntartásában. Szükség lehet rájuk a vallás működtetésével járó jogi követelmények teljesítéséhez.

A gyülekezeteken belül szabadság volt a különböző nézetek megvitatására anélkül, hogy félnének a megtorlástól, amint azt a körülmetélésről szóló nyílt vita is mutatja. Az Apostolok cselekedetei 15-ben konszenzusra jutottak, hogy nem kötelező a körülmetélés, de tartózkodni kell „a bálványoknak áldozott dolgoktól (v29)”.

Összefoglalás – a Biblia tényei alapján

  • Jehovának a történelem jelentős részében semmiféle szervezte nem volt – egyénileg foglalkozott személyekkel
  • Az ókori kereszténység laza szerkezetű volt és nem hierarchikus
  • Az ókori keresztényeket Isten Szent Szelleme vezette közvetlenül (aki soha nem tévedett)
  • A Bibliában nincs szó semmiféle vezetőtestületről, vagy ehhez hasonló elrendezési utalásról

Az írást a jwfacts.com cikke felhasználásával írtam, a saját meglátásaimmal kiegészítve.

Szóljon hozzá

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.