Egyéb kategória

Születésnapok

Jehova Tanúi nem ünnepelhetnek születésnapot, az állítólagos bibliai okoknak köszönhetően. Ez leginkább a Tanú gyerekeket érinti, és később gyakran úgy emlékeznek rá, mint a gyermekkorban a legnagyobb zavart és veszteséget okozó területek egyike.

A Biblia sehol sem mondja ki, hogy a születésnapok megtartása helytelen, ezért 4 gondolatmenetet használnak:

  • Emberek haltak meg a Bibliában említett két születésnapon
  • A halál napja jobb, mint a születés
  • Zsidók vagy keresztények nem ünneplik
  • Pogány ünnep

Érv 1 – Két rossz születésnap a Bibliában

A kettő közül egyik sem a szokásos születésnapi ünnepség volt, hanem a királyoké. Az 1Mózes 40:20-23 tartalmazza a fáraó születésnapi ünneplésének beszámolóját, amely során felakasztottak egy pékmestert. Azonban nem a születésnap, hanem a pék halála a kulcsa a történetnek, mivel ez által beteljesült József jóslata.

Érv 2 – A halál napja jobb, mint a születés

A Prédikátor 7:1 ezt írja: „Jobb a hírnév a drága olajnál, és a halál napja a születés napjánál.”

Az Őrtorony itt félreértelmezi Salamon szándékát. Ha tovább olvasunk, az egész részlet más értelmet nyer. Salamon azzal folytatja: „A bosszúság jobb a nevetésnél, a temetés jobb, mint a lakoma, és a gyász, mint az öröm.”

Ezeknek a részeknek a szándéka nem a születésnapi megünneplésekről alkotott vélemény, hanem a bölcsesség jellemének megszerzésén való munka fontossága.

Érv 3 – A Biblia nem ír születésnapok megünnepléséről a hívők körében

Nem volt zsidó gyakorlat, hogy évente meg kell jegyezni a születési dátumot, ezért a Biblia nem írja elő a születésnapok megünneplését. Érvek a Tanúk részéről:

  • A Biblia nem mondja, hogy születésnapot ünnepeljünk
  • A zsidók nem ünnepeltek születésnapot
  • A korai keresztények nem ünnepeltek születésnapot
  • Jézus születésnapját nem ünnepelték

Ezzel az erővel érvelhetnénk akár így is:

  • A Biblia nem mondja ki, hogy a házassági évfordulók elfogadhatóak
  • Nem írja elő, hogy királyságtermeket kell építeni
  • Valójában a korai keresztények otthon találkoztak, de ez nem teszi a királyság termeit kereszténytelenné
  • A Biblia nem ad felhatalmazást a desszert fogyasztására, és elítéli a falánkságot, de ez nem jelenti azt, hogy a desszert rossz

Érv 4 – Pogány ünnep

Szinte minden pogány eredetű, amit csinálunk. A pogányok gyakorlatilag mindent megtettek, amit mi teszünk, beleértve azt is, amit Jehova Tanúi tesznek nap mint nap. Például – a pogányok is csinálták az alábbiakat:

  • fürdés
  • evés
  • ivás
  • munka

A Tanúk élete tele van pogány gyakorlatokkal, mint például a

  • nyakkendő és a parfüm viselése
  • sárkányrepülés
  • a római istenekről elnevezett naptár használata

Az esküvőket pogányság terheli, beleértve a

  • szertartást
  • tortát
  • ruhát
  • gyertyaégetést
  • jegygyűrűt
  • A nászajándékokat a Bibliában gyilkosság kíséri. Dávidnak 200 megölt filiszteus fitymáját kellett szállítania Saul királynak hozományként (1Sám 18:27). A fáraó megölte Gezer lakóit, és nászajándékba adta a várost lányának, Salamon feleségének. (1Királyok 9:16)

A Biblia számtalan dolgot negatív fényben tüntet fel

A könyv tucatnyiszor említi a kutyákat, és szinte minden említésben lekicsinylően írják le őket. Azt mondják, hogy alázatosak és tisztátalanok, a szodomiták allegóriájaként használják őket (5Móz 23:17,18), és azt mondják, hogy nem részei az új rendszernek (Jel 22:15).

2Mózes 11:7 – „De Izráel fiaira még a kutya sem mer majd rámordulni, sem az emberekre, sem az állatokra. Ebből tudjátok meg, hogy különbséget tesz az Úr Egyiptom és Izráel között.

Bírák 5:7 – „Az Úr pedig ezt mondta neki: Mindazokat, akik nyelvükkel nyaldossák a vizet, ahogyan a kutya nyaldossa, állítsd külön, meg azokat is, akik letérdelve isznak!”

1Sámuel 17:43 – „Ezt kérdezte a filiszteus Dávidtól: Hát kutya vagyok én, hogy bottal jössz ellenem? És szidni kezdte a filiszteus Dávidot Istenével együtt.”

1Sámuel 24:15 – „Egy döglött kutyát vagy egy árva bolhát?”

2Sámuel 9:8 – „Hiszen én olyan vagyok, mint egy döglött kutya!”

2Sámuel 16:9 – „Akkor ezt mondta a királynak Abísaj, Cerújá fia: Hogy meri ócsárolni az én uramat, királyomat ez a döglött kutya?! Hadd menjek oda, hogy levágjam a fejét!”

Példabeszédek 26:11 – „Ahogyan a kutya visszatér okádására, úgy ismétli meg bolondságát az ostoba.”

Példabeszédek 26:17 – „Kóbor kutyát ragad fülön, aki olyan perbe avatkozik, amihez semmi köze.”

2Péter 2:22 – „De betelt rajtuk az igaz példabeszéd: „A kutya visszatér a maga okádására”, és „A megfürdött disznó sárban hempereg.””

Jel 22:15 – „Kívül maradnak az ebek, a varázslók és a paráznák, a gyilkosok és a bálványimádók és mindenki, aki szereti és cselekszi a hazugságot”

A szemfesték használatát kétszer említik, egyszer a gonosz Jézabel királynőről (2Királyok 9:30 – Jezábel meggyilkolása), másodszor pedig a hitehagyott Izraelről (Jer 4:30) hivatkozva.

2Kir 9:30 – „Azután Jéhú megérkezett Jezréelbe. Amikor Jezábel ezt meghallotta, kifestette a szemét, feldíszítette a haját, és úgy ült ki az ablakba.”

Jer 4:30 – „Hát te, pusztulásra ítélt, mit csinálsz? Bíborba öltözöl, arany ékszerekkel ékesíted magad, festékkel készíted ki a szemedet? Hiába szépítgeted magad: szeretőid megvetnek, és az életedre törnek!”

Ennek ellenére az Őrtorony nem tiltja a szemfesték használatát – a nők rendszeresen használják a kongresszuson, de olyanra sem emlékszem, hogy valaki bíróit kapott volna, mert kutyus lett volna kertjében. Pedig a Biblia alapvetően elítélően ír mindkét fogalomról.

A Biblia perspektívája

A Biblia az életet ünnepelendő ajándékként mutatja be, amelyért hálásnak kell lenni.

Az angyalok Jézus születését ünnepelték. (Lukács 2:10-14) Később a bölcsek olyan ajándékokkal ajándékozták meg a kis Jézust, amelyeket József és Mária is elfogadott.

Jób, egy „helyes és feddhetetlen ember” gyermekeivel együtt ünnepelt, valószínűleg a születésnapjukon. Jób 1:4,5 „Fiai lakomát szoktak tartani, mindegyik a maga házában és a maga napján. Ilyenkor üzentek három nővérüknek, és őket is meghívták, hogy velük együtt egyenek-igyanak. Amikor azonban a lakoma napjai sorra lejártak, értük küldött Jób, és megszentelte őket úgy, hogy korán reggel fölkelt, és annyi égőáldozatot mutatott be, ahányan voltak. Mert azt gondolta Jób: Hátha vétkeztek a fiaim, és káromolták Istent szívükben. Így szokott tenni Jób minden alkalommal.” – vajon a „maga napján” kifejezés alatt mit érthetett a könyv?

Róma 14:5,6, 10 „Van, aki az egyik napot különbnek tartja a másik napnál, a másik pedig egyformának tart minden napot: mindegyik legyen bizonyos a maga meggyőződésében. Aki az egyik napot megkülönbözteti, az Úrért különbözteti meg. Aki eszik, az is az Úrért eszik, hiszen hálát ad Istennek. Aki pedig nem eszik, az Úrért nem eszik, és szintén hálát ad Istennek. … Akkor te miért ítéled el testvéredet? Vagy te is, miért veted meg testvéredet? Hiszen mindnyájan oda fogunk állni Isten ítélőszéke elé.” – lelkiismereti kérdés.

Az ApCsel 20:35 azt mondja: „nagyobb boldogság adni, mint kapni”, és a születésnapok lehetőséget adnak arra, hogy értékeljük az adakozás örömét.

A mózesi törvényben több mint 600 bonyolultan részletezett szabály alapján a születésnapokat meg lehetett volna említeni, ha sértőek voltak Istenre nézve, mivel ez akkoriban a környező nemzetekben általános gyakorlat volt.

Mi a teendő?

Abban az esetben, ha haragszol valamely testvéredre, akkor nézd meg, hogy használ-e szemfestéket (netán a gyerekei, vagy férfi esetén annak felesége), esetleg, hogy vannak-e kutyái. Abban az esetben, ha bármelyik fennáll ezek közül, nyugodtan menj oda a KÖF-höz, és indítványozd, hogy az illető kapjon bíróit hitehagyásért. A Biblia egyértelműen elítélő környezetben beszél ezekről a fogalmakról – és nem is egyszer! A KÖF kénytelen lesz hitehagyás vádjával kiközösíteni az illetőt, ha félreérthetetlen bizonyítékok alapján kiderül, hogy annak egy labradorja van a kertben.

A másik opció – ha a vének testülete pikkel egy családra – és vénként olvasod ezt a blogot – várd meg azt a pillanatot, amikor a feleség az adott családban szemfestékkel jön el a gyülekezetbe vagy a lánya. Ilyenkor azonnal hívjatok össze egy bíróit a gyülekezet után, rámutatva a helytelenség bibliai alapjára. De akár a körzetfelvigyázót is be lehet vádolni a bételnél, ha a felesége használ szemfestéket, csak arra kell figyelni, hogy készítsetek fotót is a jelenségről, hogy legyen bizonyíték.

A legjobb megoldás viszont az, ha közvetlenül az esküvő után fogjátok kiközösíteni a friss házaspárt. Ha nem követtek el paráznaságot az esküvő előtt, akkor kérdezzétek meg, hogy kaptak-e bárkitől nászajándékot. Ha igen, akkor őket, és az ajándékot adókat is közösítsétek ki hitehagyás vádjával, hiszen mindkét esetben gyilkosság kíséri a nászajándék adását a Bibliában (sőt – sokkal több ember hal meg, mint a születésnapos esetekben). A legjobb, ha a menyegző kellős közepén toljátok össze az asztalok, és ott, mindenki előtt fogjátok kizárni az illetőket.

Szóljon hozzá

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.