Egyéb kategória

Prédikálás – kik csinálják? Hogyan kellene?

Kik teljesítik a Máté 24:14-et? Sokan úgy gondolják, hogy Jehova Tanúi, és ez az oka annak, hogy sokan – noha tisztában vannak a tévtanításokkal – a mai napig rendszeresen járnak prédikálni. Sokan úgy gondolják, hogy a Máté 24:14-et elsősorban Jehova Tanúi egyháza teljesíti be – ők azok a személyek, akik ezt a próféciát beteljesítik.

A kérdés vizsgálata és bírálata erősen objektív szemléletet igényel. Próbáljuk meg megvizsgálni, hogy vajon Jehova hogyan tekint erre az egyházra, és hogy milyen szerepe van Isten Szándékának megvalósításában – a prédikálómunka elvégzésében az utolsó napokban?

Rövid vizsgálat a különféle szempontok szerint

  • A Föld lakosságának csaknem fele -a becslések szerint – szinte biztos, hogy soha nem hallotta Jehova Tanúi egyházának üzenetét
  • A kereszténység elterjedésében nem a Tanúknak volt a legnagyobb szerepe az évszázadok során
  • A Tanúk házról-házra történő szorgalmas munkája jó eséllyel nem a prédikálás fő módját tükrözi vissza
  • Mások is prédikálnak, és sokszor hatékonyabban teszik ezt

A Föld lakosságának fele soha nem hallotta a Tanúk üzenetét

Bizony. Számos olyan ország van, ahol a Tanúk a lakossághoz viszonyítva rendkívül kevesen vannak, az aktív hírnökök, ott, ahol mondjuk 20.000 fő alatti a lakossági hírnökarány, szinte biztos, hogy a lakosság túlnyomó része nem hallott az Igazságról. Ez olyan, mintha 10 hírnök lenne egy Debrecen méretű városban. A 2022-es Országokról szóló jelentés szerint az alábbi országokban 20.000 alatti a hírnökarány:

Ország neve

Népesség

Hírnökök átlaga

Hírnök arány

Banglades

170 298 000

334

509 874

 

Csád

17 414 000

766

22 734

India

1 406 632 000

56 181

25 038

Mali

21 474 000

349

61 530

Niger

26 084 000

305

85 521

Pakisztán

229 489 000

1095

209 579

Palesztin Autonóm Területek

5 599 000

61

91 787

Kína

1 411 000 000

Érdemes megemlíteni, hogy Kína nincs feltüntetve az éves jelentésben. Ennek vélhetően az az oka, hogy az ország nagyon gyenge statisztikákkal rendelkezik az országok statisztikái között. Erre következtethetünk például abból, hogy a JW.org gyülekezet kereső alkalmazással keresve, a térképen keresgélve, zoomolva te is láthatod, hogy nagyon kevés helyen tartanak összejöveteleket ebben az országban (összehasonlításképp: próbálj meg keresni egy gyülekezetet Magyarországon, szinte bárhol közelítesz az ország területén, mindenhol fogsz találni jelöléseket.) Éppen ezért, Kínát is belevehetjük a statisztikába, a maga 1.4 milliárd fős lakosságával – csak a pontos hírnökarány nem ismert.

A fent felsorolt országok összlakossága 3.29 milliárd fő. Ők azok az emberek, akik szinte biztos, hogy soha nem hallották Jehova üzenetét. Ezen felül, vegyük számításba azt is, hogy rengeteg esetben, amikor egy családot felkeresnek, mindig ugyanazok az emberek nyitnak ajtót – például az anyuka, így a férj, vagy a gyerekek nem hallhatnak semmit a Tanúk tanításairól (viszonyításképp: nekem mindig a szüleim nyitottak nekik ajtót, ennek köszönhetően én soha nem hallottam őket gyerekként, csak amikor ténylegesen elkezdtünk tanulmányozni). Ha ezt belevesszük a számításba és a fenti 3.29 milliárd főt megtodjuk egy picivel – akkor kijelenthetjük, hogy a 8 milliárd ember csaknem fele soha nem hallotta a Tanúk üzenetét.

Kérdezz meg valakit, mit tanít az Őrtorony Társulat, és szinte senki sem fogja tudni a „Királyság örömhírét”, melynek következtében Jehova Tanúi örökkévalóságban a földön élnek.

A tanúk elsősorban kiadványok terjesztéséről, hibás világvége jóslataikról és a házakhoz történő becsöngetési munkájukról ismertek. Az tény, hogy rengeteg ember a világon soha nem találkozott Jehova Tanúival, és egyáltalán nem tud róluk.

Más egyházak szerepe a kereszténység elterjesztésében

A kereszténység általános elterjedése egy sok évszázadon keresztül folyó folyamat része volt. Világszerte 3 milliárd keresztény él. Sok új keresztény vallás gyorsan növekszik. Hogyan? Minden vallás térít, és sok vallásnak van aktív misszionáriusi programja. A legtöbb vallás Isten országáról, a Biblia üzenetéről és Jézusról és annak második eljöveteléről prédikál. Azt teszik, amit a Máté 28:19 mond:

„… megkeresztelve őket az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében…”

Ide tartozik rengeteg egyház – például a Katolikus, Református, Metodista, Adventista, Mormon, Hit Gyülekezete, Baptista, melyek híveikkel együtt sokszorosát teszik ki a tanúk létszámának.

A 2022-es éves jelentés egyszerű értékelése azt mutatja, hogy keresztelésenként 10300 óra tanúskodásra van szükség: a 1 501 797 703 óra prédikálás 145 552 keresztelkedést eredményezett. Ha ehhez hozzávesszük azt is, hogy rengetegen családi kapcsolatokon keresztül érkeznek – például, egy vénnek megkeresztelkedik a fia – akkor még több, akár 20000 munkaóra is szükséges lehet ahhoz, hogy egy vadidegen emberből tanulmányozó, vagy keresztelkedő személy legyen.

Azok a keresztény csoportok, amelyeknek nincs háztól-házig szolgálatuk, gyakran jól szervezett evangéliumi programokkal rendelkeznek. Például a baptisták híresek prédikációs erőfeszítéseikről, és minden vallás közül náluk van a legtöbb misszionárius.

Az Utolsó Napi Szentek és a Hetednapi Adventisták az Őrtoronyhoz hasonló időszakban jöttek létre, és két évszázaddal később hasonló létszámú tagokat számláltak – aktív prédikálásuk miatt. A hetednapi adventisták sikeresen hirdetik a jó hírt, többek között az emberek otthonában is.

Valóban azt gondolhatjuk, hogy a 8 millió Tanú által terjesztett, nagyrészt ismeretlen üzenet nagyobb jelentőséggel bír a jézusi próféciák szempontjából, mint például a keresztény katolikusok általi terjesztése, amely több mint 1 milliárd tagot eredményezett?

Az ok, amiért a kereszténység a világ legnagyobb vallása, több milliárd követővel, az önfeláldozó keresztények több évszázados prédikálómunkájának eredménye világszerte. Sok millió misszionárius szenteli életét a prédikálómunkának, és több százmillióan vitatják meg kötetlen formában a jó hírt.

Házról-házra prédikálás

A televízióban, a rádiókban és az interneten nincs hiány vallási vitákban. Keresztények megkerestek az utcán, vagy csoportokként gyűlnek össze, hogy énekeljenek és nyilvános előadásokat tartsanak a helyi bevásárlóközpontban.

Az Őrtorony nagy hangsúlyt fektet a „házról házra” szolgáló szolgálatra, de a Márk 13:10 egyszerűen azt mondja: „Ezenkívül minden nemzetben először a jó hírt kell prédikálni”. Nem határozza meg, hogyan kell ezt megtenni.

A korai keresztények elsősorban nem házról házra prédikáltak. Az Újvilág fordításban több mint 30 utalás található Jézus tanítványaira, akik a zsinagógákban, a piactéren és a templomban prédikáltak, és csak 3 esetben használja a „háztól házig” kifejezést.

Márk 1:39 “És elment Galilea-szerte a zsinagógáikba, hirdette az igét, és kiűzte az ördögöket. “

ApCsel 9:19-20 “majd miután evett, erőre kapott. Néhány napig együtt volt a damaszkuszi tanítványokkal, és azonnal hirdetni kezdte a zsinagógákban, hogy Jézus az Isten Fia.”

Az egyetlen alkalom, amikor a “háztól házig” kifejezést használták a hitetleneknek szóló prédikáció kapcsán, az volt, amikor Jézus kiküldte a 70 tanítványt.

Az ókeresztényeknek nem volt templomuk, hanem otthonokban találkoztak, és Pál erre utalt.

Róma 16:5 “Köszöntsétek a házukban levő gyülekezetet is. Köszöntsétek az én szeretett Epainetoszomat, aki az ázsiai tartomány első zsengéje Krisztusban. ”

Kolossé 4:15 ” Köszöntsétek az atyafiakat, kik Laodiczeában vannak, és Nimfást és a gyülekezetet, mely az ő házánál van. “

Az Apostolok Cselekedetei 20:17-20-ban Pál nem a hitetleneknek szóló prédikációról beszél, hanem inkább azokat tanítja, akik már keresztények voltak.

“Milétoszból azután elküldött Efezusba, és magához hívatta a gyülekezet véneit. Mikor azok megérkeztek hozzá, így beszélt hozzájuk: „Ti tudjátok, hogy az első naptól fogva, amelyen Ázsia tartományába léptem, hogyan viselkedtem közöttetek az egész idő alatt: szolgáltam az Úrnak teljes alázatossággal, könnyek és megpróbáltatások között, amelyek a zsidók cselszövései miatt értek. Semmit sem hallgattam el abból, ami hasznos, hanem inkább hirdettem és tanítottam azt nektek nyilvánosan és házanként.”

Szóljon hozzá

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.